Статистика
Всего в нашей базе более 4 327 663 вопросов и 6 445 978 ответов!

Найман-ана туралы эссе

5-9 класс

Vbvjpf03 16 дек. 2016 г., 20:56:31 (7 лет назад)
Рейтинг
+ 0 -
0 Жалоба
+ 0 -
Kristinka9999655
16 дек. 2016 г., 22:01:37 (7 лет назад)



Әдебиет-жай ғана « сабақ » деген аяға сия бермейтін кең ұғым. Біз әдебиет сабағының негізгісі-көркем шығарманы талдау деп есептейміз. Осы көркем шығарманы Карл Поппердің «Дебат – пікір сайыс » бағдарламасы бойынша талдауға болады.VIII сыныпта өтілген Ш. Айтматовтың «Найман-Ана» әңгімесінен алған бағдарлама бойынша талдау үлгісі.
Сабақтың мақсаты:
1.Әңгіменің басты кейіпкері Найман-Ана өліміне екі түрлі көзқараста баға беру.
2.Қызу пікірталасқа қатыса отырып, әр топ (жақтаушы,даттаушы) өз пікірін дәлелдемелерге сүйеніп, айғақтар келтіру арқылы өз көзқарастарын қорғап шығу.
3.Әңгімені түсініп оқу, яғни сөз арасына үңіліп, мағынасын түсіну, өзекті ойды бөліп ала білу, сыни тұрғыда ой қортындысын жасау, өз пікірін қорғай білу және сөйлеу мәнерін қалыптастыру, дағдысын қалыптастыру, дағдысын дамыту.
Сабақтың түрі: дәстүрлі емес сабақ.
Сабақтың әдісі: пікірін айту, мәтінмен жұмыс, қарама-қарсы сұрақ қою.
Пәнаралық байланыс: тарих, бүгінгі өмір.
Сабақтың барысы:
Жоспары:
1.Өзектендіру (Сабақ жоспарымен таныс-
тыру)
2.«Ботасын іздеген мұңлы ана өмірі» атты көрініс.
3.«Найман-Ана өлімінің себепшісі-туған ұлы» дебат пікір-сайысы.
4.Қолдан жасалар мәңгүрттікке жол жоқ! (қорытындылау)
Оқушылар өздері дайындаған «Ботасын іздеген мұңлы ана өлімі» атты көрініс қояды. Сабақты талдау «Дебат» үлгісі бойынша жүреді
1.Резолюция ұсынылады: «Найман-Ана өлімінің себепшісі –туған ұлы»жақтаушы топ дәлелдеуі. Расында да, әңгімеде Найман-Ана туған ұлының қолынан өледі. Ана байғұс кен даланы кезіп, Сарыөзекті іздеп, баласын іздеп келгенде, оған туған ұлы қастандық жасап өлтіреді.
Бұдан мынандай қортынды шығады: «Ананың көңілі-балада, баланың көңілі- далада» (халық сөзі)
Жақтаушы топ 2 аргумент белгіледі.
1.«Айналайын, жан балам, жүргенің жақсы сен аман»
Ж.Айжанова «Ана туралы аңыз»
2. Өзіңнен туған өгей ұл. (заман талабына сай дін,тіл,есірткі мәселесі) Даттаушы топ: Әңгімедегі Найман-Ана себепшісі туған ұлы емес, ол ауру, яғни мәңгүрт болған соң өлтірді. Ал мәңгүрттік жаудың ісі дей келіп, контррезолюция ұсынады:
«Найман-Ана өлімінің себепшісі-туған ұлы емес»
Олардың критерийі: «О заман! Артар бәрін саған ғана, обалын кім көтерер сенен басқа»
Р.Қосбармақов «Халқыма қаратпа»
Қарсы топтың аргументі сияқты 2 аргумент алынады:
1.«Заманым-желген желмая»
(Асан қайғы толғауынан)
2.Ой-санасы уланған-қатыгездік
Міне, екі топ («Зерек», «Аманат») осындай аргументтермен пікір таласқа түсті. Даттаушы топтың спикерлері өз пікірлерін дәлелдеу үшін ата-аналарынан дәл осындай жағдай өз бастарында бола қалған жағдайда қандай әрекетке баратынын сұрауға дейін бар-ған. Демек, оқушының оқиғаға сыни көзбен қарай алғандығы байқалады. Балалар өз пікірлерін дәлелдеу үшін әңгімеден қажет сөздерді іздейді, мағынасын талдайды.
Шешім шығару: Қатысқан мұғалімдер мен оқушылардың пікірін тыңдау және дауысқа салу.
Бекіту: 2 топтың да спикерлеріне талдау жасай отырып, бағалау.
Мәңгүрт сөзінің астары неде? Жалпы, мәңгүрттік туралы не ойлайсыңдар?
Оқушының ойын оқу арқылы бүгінгі өмірмен байланыстыра отырып, сабақты қортындылау.

Ответить

Другие вопросы из категории

СРОЧНО!!! дам 47 пкт.

сочинение на тему менің сүйекті заттарың(любые вещи). желательно чтобы предложения были простые (маленькие) зарание спасибо

Помогите разгадать загадки (Казахские музыкальные инструменты):

1) Тоғыз белбеум 2) Бас, құлақ,майны бар 3)Сызылған үні сүйкімді тілі.
екі тербеум үп-үлкен шаңғы бар үрлесең, ойнатын, аспаптың түрі
қос құлақты Ысқышпен ысқанда
үні ұнамды. әндетіп шығар.

4) қоныр сазды даусы бар
шертсең, күй, әні бар
Домбыраға ұқсайтын
бұл қай аспап?

Пожалуйста переведите на казахский язык ) Однажды когда бабуля отвела меня и моего братика в бассейн, мой братик выбежал на улицу не подождав меня и

бабулю он пошел на остановку сел на автобус и уехал. Мы долго его искали, но не нашли. Бабуля позвонила маме и рассказала про моего братика. Вся семья очень переживала. Когда мы пришли домой у подъезда я увидела его и очень обрадовалась. Мама его поругала но на следующий день все забыли его побег. Он пообещал больше не убегать. Все были очень рады возвращению братика.

Заранее спасибооо )))



Вы находитесь на странице вопроса "Найман-ана туралы эссе", категории "қазақ тiлi". Данный вопрос относится к разделу "5-9" классов. Здесь вы сможете получить ответ, а также обсудить вопрос с посетителями сайта. Автоматический умный поиск поможет найти похожие вопросы в категории "қазақ тiлi". Если ваш вопрос отличается или ответы не подходят, вы можете задать новый вопрос, воспользовавшись кнопкой в верхней части сайта.